התהליך לרישום פטנטים על אפליקציות

רישום פטנטים על אפליקציות

זו כבר עובדה ידועה, שישראל הינה בית גידול לאפליקציות. אין יום שאין אנו שומעים על פיתוח של אפליקציה חדשה. השאלה היא, כיצד ניתן להגן על אפליקציה שפיתחנו?. לפני שנפתחים אפליקציות, חשוב לדעת אם אותה אפליקציה, כבר קיימת באחת המדינות בעולם. יש לוודא, כי שם של רישום פטנטים על אפליקציות, רשום בשימוש או אם הוא רשום כסימן מסחרי. אפילו שהשם אינו רשום, אין זה אומר, שהוא חופשי לשימוש. יש להגן על האפליקציה בדרך שמזכה אותה בהגנה, על פי דיני סימני המסחר ודיני העוולות של רישום סימן מסחר במדינות הרצויות. יש לציין, כי אפליקציה, עשויה להיחשב, כיצירה לכל דבר ועניין למרות שמדובר בתכנת מחשב בעלת קוד שמהווה את הטקסט של אותה היצירה.

ניתן להגן על העיצוב הגרפי של האפליקציות, קבצי ווידאו וקבצים של מוזיקה. יש להבין, כי זכויות היוצרים, אינן מגנות על הרעיון של רישום פטנטים על אפליקציות, כי אם על דרך והיישום של הרעיון.

קניין רוחני וזכויות יוצרים של האפליקציות השונות

חוץ מההגנה הקניינית, יש לדאוג להגנה באמצעות חוזה מעוגן, כגון הסכמי סודיות והתקשרות. מטרה של  כל המכלול הזה, יהיה להגן על הרעיון של פיתוח האפליקציות. חשוב לבצע את כל ההליכים הללו, עוד בטרם תצא האפליקציה. חשוב להסדיר את מהות היחסים בין מי שמעורב בפיתוח האפליקציות, כגון מעצבים, מפתחי אפליקציות משקיעים וכדומה.  היישום של רישום פטנטים על אפליקציות, הפך לנושא נפוץ מאוד, בדיני האינטרנט והרשת בכלל. מדובר על סוגיה משפטית כגון קניין רוחני וזכויות יוצרים ולבין, דיני פטנטים ועניין מסחרי.

 קל יותר לרשום פטנט לאפליקציות בארה"ב

יש לדעת, כי קל יותר לרשום פטנט על אפליקציות בארה"ב, מאשר בישראל. למרות שקיים מסמך שהוציאה רשות הפטנטים בארץ, ניתן לקבל רישום עבור פטנטים לתוכנה מאשר לאפליקציות. למפתחי תוכנה שהם מפתחי אפליקציות, קל יותר להתמצא בתחום רישום האפליקציות. ישנן חברות, אשר מסייעות ברישום האפליקציות על מנת שיכירו בהן כפטנט. בישראל, לצערנו, אין רישום פורמלי של זכויות יוצרים, אבל תמיד ניתן להפקיד את האפליקציה אצל עורך דין ע"י תצהיר, כך שתמיד ניתן יהיה להשתמש בו כמסמך בר תוקף במידה של סכסוכים משפטיים.

בגלל שמרבית מפתחי האפליקציות מתכננים גם השקה בינלאומית, הרבה עורכי דין ומומחים בתחום הפטנטים, ימליצו לרשום את הפטנט של האפליקציה גם בארה"ב, היות וזו ארץ היעד וגיוס משקיעים בתחום זה.

טכנולוגיה ו- IT לימודי אינטרנט ומחשבים סלולר וגאדג'טים קידום אתרים קריירה שיווק באינטרנט שיווק ברשתות חברתיות תוכנה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך להשיג עוקבים בטיקטוק בקלות?
טיקטוק היא מהרשתות החברתיות הפופולריות ביותר בעולם כיום. אם גם אתם נשבתם לקסמיה של אפליקציה או רשת...
קרא עוד »
אפר 14, 2022
מה לומדים בקורס SEO?
מאז שהגיע האינטרנט לכל בית אנחנו נהנים מגישה למידע רב, אך נשאלת השאלה מי מחליט מה אנחנו רואים? האם יש...
קרא עוד »
דצמ 06, 2016
בוט לוואטסאפ – מה זה וכיצד זה יכול לעזור לכם
בשנה-שנתיים האחרונות, שמענו לא מעט את הביטוי בוט בתקשורת העולמית ובתקשורת הישראלית בכלל. בדרך כלל...
קרא עוד »
אוק 04, 2020