כך תגנו על ההמצאה שלכם!

סימן מסחר

תתארו לעצמכם את המצב הבא. אתם מגיעים למשרד או למעבדה, מתחילים לעבוד על משהו שחשבתם עליו אתמול בלילה, מגיעים להמצאה שיכולה לשנות את העולם, לפי דעתכם, אתם עובדים עליה במשך תקופה, מוציאים אותה לשוק, רק בשביל לגלות שאחרים מרוויחים ממנה, בגלל ששכחתם דבר קטן, פשוט, כמעט סטנדרטי, סימן מסחרי.

יהיו לא מעט ממציאים יזמים שיאמרו, שהדבר הראשון שכל אחד אשר מבקש להמציא מוצר או שירות חדש, חייב לעשות זה לכתוב עליו סימן מסחר בשביל שאף אחד לא יגנוב לו אותו. אחר כך הוא יכול לפתח אותו, לשנות, לעשות איתו מה שהוא רוצה אבל קודם הוא חייב לרשום עליו סימן שכזה.

לפני שנסביר מה זה סימן מסחר ומדוע הוא חשוב, צריך לומר שלא בכל מקרה אנחנו יכולים לייצר לעצמנו סימן כזה. יותר נכון לומר, לא כל מוצר שאנחנו מייצרים הוא בלעדי שלנו, ישנם מוצרים שהם באופן טבעי מוכרים וקיימים בשוק ואנחנו יוצרים משהו דומה, על כן אנחנו לא יכולים לראות בהם מוצר בלעדי שאנחנו המצאנו. ההמצאה קיימת כבר ולכן אנחנו לא יכולים לרשום אותה על שמנו.

סימן מסחר


מה זה סימן מסחר ולמה הוא חשוב לנו?

כאשר אנחנו יוצרים מוצר מסוים ומוציאים אותו לשוק, אנחנו רוצים להבדיל את עצמנו מאחרים, אנחנו רוצים שהצרכנים ידעו שמדובר במוצר שלנו ולא יתבלבלו עם מוצרים של אחרים. על כן אנחנו צריכים לציין עליו סימן מסחר.

כפי שאנחנו יודעים, אנחנו חיים בתקופה בה לכל מוצר כמעט אפשר למצוא חיקוי וזיוף מושלמים מבחינת העיצוב, עד לרמה כזו שאפילו הלוגו יכול להיות דומה במאה אחוז לזה שלנו. מן הסתם, אנחנו לא נרוויח כלום מהחיקוי, יתרה מזו, אנחנו נפסיד, שכן צרכנים יחשבו שהחיקוי הוא שלנו ויקנו אותו במקום לקנות את המוצר שלנו.

ברגע שאנחנו מציינים סימן מסחר, אזי ברור שמדובר במוצר שלנו, מה שמונע מהצרכנים להתבלבל וכן מונע מגורמים אחרים למכור אותו ללא רשותנו. אם אנחנו לא מפרסמים סימן כזה, הם יכולים להשתמש בו, שכן אנחנו לא "לקחנו" עליו בעלות.

כל הנושא של סימן מסחר משתייך לתחום של קניין רוחני באופן כללי, וכן לנושא של פטנטים וזכויות יוצרים. מדובר על נושא מהותי ורחב מאוד, אשר בכל מדינה אומנם הוא בנוי בצורה אחרת, אבל בעיקרון ישנן הסכמות שונות בינלאומיות, בוודאי על כל הנושא של זכויות יוצרים על מנת להגן על מי שיצר פטנטים ויצירות שונות.

הסיבות שתחום זה הוא מפותח וכל כך חשוב, הן גם כלכליות אך הן מעבר לכך. הן כלכליות, מאחר והנחת היסוד אומרת שאם חברה לא יכולה להרוויח מהפטנט שלה, לא יכולה להרוויח מהמוצרים שלה, אז אין לה שום סיבת קיום, היא לא תרצה לייצר שום דבר, למעשה היא לא תרוויח דבר מכך ולכן היא לא תפעל.

אך כאמור, זה מעבר לכך, מאחר ואם אין זכויות יוצרים ואין התייחסות לפטנטים, סימן מסחרי וכל הנושא הזה, הרי שגם אנשים פרטים, יזמים וממציאים לא ימצאו שום סיבה לפעול, שום סיבה להמציא דברים. הם לא ירוויחו מכך ולא יהיה להם אינטרס ומוטיבציה לנסות לעשות דברים חדשים. האנושות כולה פשוט תדרוך במקום ולא תתקדם.

זו הסיבה שמדינות ומערכות משפט משקיעות אינספור מאמצים להילחם באנשים שמפירים זכויות יוצרים ולשמור על יזמים וממציאים, בכל תחום. היום זה מאוד קשה בגלל תופעת הזיוף והחיקוי הרווחת במדינות שונות, ופולשת גם אל מדינות אחרות, אך עדיין אנחנו יכולים לראות מאבק מתמיד בנושא.

עם כל זה, צריך לציין נקודה מהותית לגבי פטנטים וזכויות יוצרים. מדובר על הגנה למשך תקופה קצובה. בדרך כלל מדובר על הגנה למשך עשרים שנה. במשך תקופה זו, יכול הממציא, בעל הפטנט, בין אם הוא בן אדם פרטי או חברה, ליהנות מהרווחים על הפטנט, וכן לייצר פיתוחים נוספים על בסיס אותו פטנט. אחרי עשרים שנה, יש תהליך בו הפטנט הופך ציבורי כולל הידע עליו.

הסיבה שתהליך זה קצוב בזמן ואיננו לצמיתות (דבר שקיים גם ביצירות ספרותיות ומוזיקליות), היא ההנחה שאחרי תקופה מסוימת בשביל שחברות, ממציאים ובעלי פטנטים אחרים יוכלו לקדם פיתוחים שונים, הרי שהם חייבים להשתמש בידע על פטנטים שלא נמצאים ברשותם. יש פה תהליך של בנייה.

מה עוד, שהמטרה היא לא לייצר מונופול על פטנטים, לא לייצר מצב בו אדם אחד או חברת אחת מחזיקים בידע מסוים לנצח ואף אחד אחר לא יכול להשתמש בו. זה מצב מסוכן לא רק מבחינה כלכלית אלא גם מבחינות אחרות. לכן גם בעלי פטנטים שיש להם סימן מסחר על המוצר שלהם, יודעים שאחרי תקופת זמן מסוימת הפטנט שלהם יהפוך להיות ציבורי, עם זאת, המוצר כשלעצמו יישאר שלהם, מובדל מכל מוצרים אחרים ועם מוניטין שהוא רכש במהלך השנים בתור המוצר העיקרי וייתכן שגם הבודד בתחומו.

טכנולוגיה ו- IT לימודי אינטרנט ומחשבים סלולר וגאדג'טים קידום אתרים קריירה שיווק באינטרנט שיווק ברשתות חברתיות תוכנה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אפיון חווית משתמש – במה מדובר?
עיצוב ותכנון של אפליקציה בצורה נכונה בליווי של סטודיו 972 יכול להשפיע לחיוב על חווית המשתמש. בתחילת...
קרא עוד »
יול 10, 2021
השכרת רכב חכמה: מי צריך ולא צריך לשקול את זה
השכרת רכב יכולה להיראות לרוב כמו פתרון פשוט לצרכי נסיעות, בין אם אתם מתכננים חופשה, נסיעת עסקים או...
קרא עוד »
מאי 24, 2024
ההיבטים הנסתרים: חשיפת ציוויים פחות מוכרים של מערכת משאבי אנוש
בנוף המתפתח כל הזמן של משאבי אנוש (HR), החוכמה הקונבנציונלית מתרכזת לרוב סביב גיוס, הכשרה ושכר. עם זאת,...
קרא עוד »
אוק 09, 2023