עבודה כעצמאי לעומת עבודה כשכיר – מה עדיף?

עבודה מהבית לחיילים משוחררים

 

האם התלבטת פעם מה עדיף, האם עדיף להיות שכיר או בכלל עצמאי?

זאת שאלה שהרבה אנשים שואלים את עצמם, כאשר קל לכל אחד לראות את היתרונות של להיות שכיר ולעצמאים קל לראות את היתרונות שלהיות שכירים.

בכל מקרה כדאי לשקול כמה נתונים חשובים כאשר מנסים להחלים מה עדיף, ואגב אם תרצו פירוט רב יותר תוכלו להציץ במאמר הבא  להיות עצמאי או שכיר

שכר ותנאי עבודה

היתרון הבולט של שכירים הוא העובדה שיש להם שכר קבוע.  הם חותמים על חוזה ויודעים מידי חודש איזה שכר יקבלו.  הם יודעים שהם ישארו באותו מקום לאורך תקופה יש סיכוי טוב שהשכר שלהם יעלה מעט מידי שנה או שנתיים.

מצד שני הם יודעים גם שיש גבול.  אם הם קיבלו נניח משכורת של 7000 ₪ בחודש, סביר להניח שאחרי שנתיים או שלוש היא יכולה להעלות במידה מסוימת, נניח בעשר או עשרים אחוזים, אך לא בהרבה יותר (למעט מקרים מיוחדים).

מאידך לעצמאיים יש בדיוק את המצב ההפוך. מצד אחד אין להם שוב יכולת לדעת בדיוק כמה ירוויחו בסוף החודש, במיוחד שהם עובדים עם כמות לקוחות גדולה.

מצד שני, הפוטנציאל שלהם להרוויח הוא גדול יותר. אם הם בונים לעצמם קהל לקוחות ושם טוב כמקצוענים, הם יכולים להעלות את תעריפי השירות שלהם או לחילופין להגדיל משמעותית את כמות המוצרים שהם מוכרים.

למעשה תיאורטית פוטנציאל ההכנסה שלהם הוא לא מוגבל.  זה נשמע טוב, אך זה עדיין אומר שהכסף מגיע להם בקלות והם רק צריכים לדעת איפה לאחסן אותו.

זה בעיקר אומר שיש להם את אפשרות לכך, אם הם יפעלו נכון, וידעו למכור ולקדם את העסק שלהם כמו שצריך (דבר שהוא ממש לא מובן מאליו).

גם בנושא תנאים סוציאלים כמו- הפרשות לפנסיה, ימי מחלה, ימי חופשה, דמי הבראה וכולי יש הבדלים גדולים בין שכירים לעצמאיים. שכירים מקבלים את כל התנאים הסוציאליים שמאפשר להם החוק, ולעיתים במקומות עבודה מסוימים אפילו מעבר לכך.

לעצמאיים כל זה לא רלוונטי, אם הם חולים או בחופש ולא עובדים, אף אחד לא ישלם להם על היום הזה, וכל ההפרשות לפנסיה או אחרות הם מכיסם הפרטי.

היתרון היחידי אולי שיש לעצמאיים הוא החזרי מיסים. על הוצאות מסוימות שקשורות לעסק הם זכאים להחזר מס (כמו ארנונה, הוצאת תקשורת, דלק וכו'). למעשה חלק מההוצאות האלו קשורות גם להוצאות פרטיות (למשל מחשב שמשמש לעבודה וגם לשימוש פרטי) וכך הם חוסכים מעט בהוצאות הכלליות שלהם.

אז אם לסכם את החלק הזה, לשכירים יש יותר יציבות בהכנסה ותנאים סוציאלים טובים אך מצד שני לעצמאיים אין תנאים סוציאלים אך יש פוטנציאל השתכרות גבוה יותר.

התעסקות עם רשויות המס

כאשר מדברים על התעסקות עם רשויות המס,  יש הבדל גדול למידי בין שכירים לעצמאיים.

הנגיעה של השכירים לרשויות היא די מצומצמת.  המעסיק דואג להוציא להם תלוש את כל המיסי עבודה שהם אמורים לשלם כמו מס הכנסה וביטוח לאומי.

למעשה מעט מאוד שכירים מבינים מהסיבה הזאת בענייני המס, הם לעולם לא היו צריכים להתעסק בכך(בישראל לפחות).

בתור עצמאי זה שונה לחלוטין. אתה אמור להעביר דיווחים באופן קבוע למס הכנסה, ביטוח לאומי ומשרדי המע"מ, וזה בנוסף לדיווחים שנתיים ולעיתים אפילו הצהרות הון.

רוב העסקים אומנם נעזרים בשירותי הנהלת חשבונות, אבל האחריות הסופית היא על בעל העסק עצמו, וטעויות אפילו שלא בזדון יכולים לגרום לבעל העסק לא מעט כאב ראש ולעלות לא מעט כסף.

כך שבנושא מיסים והנהלת חשבונות אפשר לומר שמצב השכירים הרבה יותר נוח.

שביעות רצון והתאמה אישית

השוני בצורת העסקה בין שכיר לעצמאי מביאה להבדל גם בשביעות הרצון האפשרית והתאמת המשרה לאורך החיים.

כל אחד רוצה לעבוד בעבודה שתתאים לו, תיתן לו סיפוק ומימוש עצמי, לפחות חלק מהזמן. רוב האנשים גם ירצו עבודה שתאפשר להם גמישות שתתאים לאורך החיים שהם מנהלים.

מצד אחד בתור שכיר יש לך אפשרויות לעבוד על פרויקטים גדולים מעניינים. אתה יכול לעבוד בחברות ענק ולעשות פרויקטים שרלוונטיים ברמה הבינלאומית. בעוד שרוב העצמאיים הם עסקים קטנים ואין להם אפשרות כזאת.

מצד שני לעצמאיים יש הרבה יותר גמישות בניהול העסק שלהם. בהנחה שהעסק שלהם כבר מבוסס מספיק, יש להם יכולת להחליט לעבוד על סוג פרויקטים מסוים או להתמקד בקהל לקוחות ספציפי.

לשכירים אין הרבה יותר אפשרות להחליט עם מי ומתי לעבוד. אם הם לא רוצים לעשות פרויקט מסוים הם במקרה הטוב יוכלו לבקש לעבור תפקיד, אבל שם זה בערך זה נגמר.

גם מבחינת גמישות העבודה יש הבדל משמעותי:

לעצמאיים כמו שהזכרנו קודם אין זכויות סוציאליות של ממש, הם לא זכאים למשל לימי חופש. מצד שני יש להם גמישות בניהול הזמן שלהם.

נניח הם צריכים לצאת באמצע היום לסידור כלשהו, הם יכולים להתאים את הזמן שלהם והמשיך לעבוד בשעות אחרות באות היום או השבוע.

מאידך לשכירים זה תלוי במקומם העבודה, יש מקומות שמאפשרים יותר גמישות בשעות או אפילו עבודה מהבית בימים מסוימים. אבל בסופו של דבר אתה תלוי במדיניות מקום העבודה והרצון הטוב של המעסיק.  אפילו אם יש לך סידור באמצע היום תצטרך כנראה לעדכן ולקבל אישור לצאת.מערכת sap

מסקנות

השוואנו במאמר בין צורת העסוקה כשכיר לבין להיות עצמאי. אז השאלה עדיין מה עדיף?

התשובה היא: תלוי.

כמו שראינו יש יתרונות וחסרונות לכל צורת העסקה. השאלה שכל אחד צריך לשאול את עצמו מה יותר מתאים לאופי שלו ולצורת החיים שלו.

אם אתה אדם שחשוב לו חופש ולפחות להיות תלוי באחרים, יודע להזיז דברים ולקדם את עצמו, כנראה שלהיות עצמאי יכול בתנאים מסוימים להיות רלוונטי.

אם אתה אדם שחשוב לו ודאות על ההכנסה שהוא מקבל בכל חודש, ומוכן לוותר על חופש תעסוקתי מסוים תמורת העובדה שהוא לא צריך להתעסק בשיווק עצמי ולהתנהל מול רשויות המס, כנראה שברוב המקרים יהיה לך עדיף להיות שכיר.

בנוסף כדאי לזכור שזה גם תלוי בשלבים בחיים.  יש תקופות שאנשים בוחרים לעבוד כשכירים כדי לצבור נסיון, ידע וקשרים ובהמשך עוברים להיות עצמאיים באותו התחום.

יכולה להתקיים גם הדרך ההפוכה, מישהו עסק כעצמאי מספר שנים, וששלב מסוים הבין שהוא רוצה להוריד הילוך ובוחר למצוא עבודה ולהיות שכיר עם משכורת קבועה.

טכנולוגיה ו- IT לימודי אינטרנט ומחשבים סלולר וגאדג'טים קידום אתרים קריירה שיווק באינטרנט שיווק ברשתות חברתיות תוכנה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
האינטרנט בבית ובמשרד
בעידן שבו אנחנו חיים אף אחד מאיתנו לא באמת יוכל לקחת בחשבון את האופציה של חיים ללא אינטרנט. אנחנו...
קרא עוד »
דצמ 07, 2016
איזה פיתוח אפליקציות יותר קל? לאנדרואיד או אייפון?
העולם של מכשירי הסלולר החכם מתחלק לשניים, כאלה אשר פועלים על מערכת הפעלה מבוססת אנדרואיד וכאלה אשר...
קרא עוד »
נוב 29, 2018
התהליך לרישום פטנטים על אפליקציות
זו כבר עובדה ידועה, שישראל הינה בית גידול לאפליקציות. אין יום שאין אנו שומעים על פיתוח של אפליקציה...
קרא עוד »
יונ 13, 2016